Festyn ekologiczny – naturalnie klimatyczny

Pomysły na organizację ciekawego pikniku ekologicznego

zabawa na festynie ekologicznym

Organizowanie festynów ekologicznych ma na celu przybliżenie pewnych istotnych tematów jak największej liczbie osób, w możliwie jak najbardziej przyjemny sposób. Tego typu imprezy najczęściej związane są ze sprawami dotyczącymi dbania o środowisko i są wówczas formą uczenia sposobów dbania o naszą planetę poprzez zabawę. Jakie propozycje mogą pojawić się na takim evencie?

 

1) Pokazy robienia różnych rzeczy ze „śmieci” – może to być skarbonka z butelki plastikowej, zabawki z pudelek kartonowych, ozdoby świąteczne z papieru i wytłoczek po jajkach, instrumenty z różnych odpadów itp. Kiedy dzieci zobaczą już co można stworzyć prawdopodobnie będą miały również swoje pomysły. To bardzo kreatywny sposób na dbanie o środowisko naturalne, który rozwija jednocześnie sprawność manualną.

 

2) Zawody w segregowaniu śmieci na czas – chodzi o to, żeby stworzyć dwie drużyny i dać im do dyspozycji po trzy kosze ma różne rodzaje odpadów oraz po kupce wymieszanych rzeczy, które mają trafić do odpowiednich pojemników. Jednak wcale nie musi być tak, że wygra drużyna, która szybciej posegreguje odpady. Po zakończeniu wyścigu trzeba sprawdzić czy każdy śmieć trafił tam gdzie powinien, w razie błędów powinny być przyznawane karne punkty. Oczywiście każdorazowo należy dokładnie określić zasady, ale ogólne idea jest taka, żeby dzięki uwielbianym przez dzieci i młodzież zawodom nauczyć je jak segregować odpady oraz pokazać im, że wcale nie musi być to nudne.

 

3) Zgniatanie butelek PET i puszek na czas – to również pomysł, który wykorzystuje element konkurowania ze sobą po to, aby pokazać najmłodszym co należy robić z takimi przedmiotami zanim trafią do kosza oraz że nie jest to wcale trudne i meczące, wręcz przeciwnie – może być zabawne.

 

4) Konkurs na zbieranie nakrętek plastikowych – trzeba go ogłosić jakiś czas przed planowanym piknikiem, a podczas samej imprezy wyłonić zwycięzcę. Oczywiście przy okazji warto wyjaśnić, że nakrętki po recyklingu mogą posłużyć do zrobienia innych rzeczy z plastiku.

 

5) Sadzenie drzew – tego typu akcje również pomagają rozwijać w dzieciach, ale także dorosłych większy szacunek do przyrody. Zwykle maluchy wiedzą o tym, że zieleń i ochrona środowiska są ze sobą powiązane, ale nie wszystkie rozumieją dokładnie jak to działa. Dlatego warto połączyć sadzenie drzew z wyjaśnieniem czemu to służy lub po prostu możliwością otrzymania odpowiedzi na różne pytania.

 

6) Warsztaty i wykłady dotyczące ekologicznych tematów – chociaż zwykle kojarzą się one dzieciom i młodzieży z czymś nudnym, to można zorganizować je w możliwie jak najciekawszy sposób. Istotne jest to jakim językiem się mówi, jakich pomocy używa, a także aby nie były zbyt długie. Poza tym można zrobić również podobne spotkania dla dorosłych.

 

7) Występy – są one elementem większości festynów i nawiązują do tematu przewodniego imprezy, a biorą w nich udział zarówno dzieci, jak i dorośli.

 

8) Atrakcje – żeby urozmaicić festyn ekologiczny powinny znaleźć się na nim również takie obiekty jak dmuchańce, dmuchane zamki i zjeżdżalnie, kule sferyczne do zorbingu czy kule wodne waterball. Przyciągają one zawsze dzieci, ale również młodzież, a nawet dorosłych. Poza tym w końcu podczas pikniku powinien znaleźć się również czas na dobrą zabawę.


Może zainteresują Cię te wpisy na blogu:


Produkty przygotowane specjalnie dla Ciebie: